Aktualności

26.02.2023

Dzisiaj Iza zdobyła 9 miejsce w Mistrzostwach Świata w Planicy w sprincie drużynowym.

03.02.2023

Srebrny medal Izy w Mistrzostwach Świata Juniorów.

luty 2022

Na igrzyskach Olimpijskich w Pekinie Iza zdobyła 16 miejsce w biegu łączonym, 14 miejsce w biegu sztafetowym i doskonale 9 miejsce w sprincie drużynowym oraz 21 miejsce na 30 km stylem dowolnym.

01.01.2022

Z przyjemnością zawiadamiam, że w tym roku podejmujemy współpracę z Izabela Marcisz. IZA ma 21 lat i przygotowuje się do reprezentowania Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Nadzieja polskich biegów narciarskich. Jedna z liderek kadry- jest aktualna Mistrzynią Świata Młodzieżowców (2 marca 2021) – trzykrotna medalistka Mistrzostw Świata Juniorów 2020 – uczestniczka Mistrzostw Świata 2019 i 2020 – uczestniczka sztafety w Mistrzostwach Świata Seefeld w składzie Monika Skinder, Justyna Kowalczyk, Iza Marcisz i Urszula Letocha. (zajęły miejsce 13) – dziewięciokrotna medalistka Mistrzostw Polski – zwyciężczyni Pucharu Kontynentalnego „Slavic Cup” 2018-2019. IZA jesteśmy z Toba i życzymy Ci wspaniałych wyników w nadchodzącym sezonie :))

15.01.2021

Tradycyjnie jak co roku Fundacja Stanisława Marusarza udostępniła swoje pomieszczenie w pawilonie na Wielkiej Krokwi na potrzeby biura prasowego, które obsługuje Puchar Świata.

20.10.2020

W październiku nakładem wydawnictwa MUZA ukazała się książka p.t „Sportsmenki” Krzysztofa Szujeckiego. Jeden z rozdziałów autor poświecił Helenie Marusarzównie.

25.01.2020

Przy okazji rozgrywanego na Wielkiej Krokwi Pucharu Świata Piotr Marusarz o Ojcu i o sobie w artykule Tomasza Kalemby:

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza ugości najlepszych skoczków świata. „To ojciec zburzył hegemonię Norwegów”

04.11.2019

Jan Marusarz prawnuk Stanisława Marusarza kontynuując w dalszym ciągu motocyklowe pasje swojego pradziadka zdobył tytuł Mistrza Polski juniorów w roku 2019 w kategorii Trial.

21.09.2019

Podczas obchodów 100-lecia PZN Helena Marusarzówna została odznaczona pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie odebrał z rak Prezydenta RP Andrzeja Dudy Kuba Marusarz wnuk Stanisława Marusarza

01.08.2019

Walter Steiner srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich i dwukrotny Mistrz Świata w lotach narciarskich odwiedził muzeum i Fundacje Stanisława Marusarza na Wielkiej Krokwi.

09.11.2018

W dniu dzisiejszym Stanisław Marusarz „junior” 13 letni prawnuk Stanisława Marusarza oddal swój pierwszy skok na Wielkiej Krokwi.

25.10.2018

Nagrody Stanisława Marusarza za Rekord Świata Planica 1935 r. oraz wicemistrzostwo Świata Lahti 1938 r. a także Państwowa Nagroda Sportowa 1939 r. (słynna rzeźba Józefa Klukowskiego) zostały wypożyczone do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie na wystawę czasowa p.t „Gwiazdy Sportu w Niepodległej” w dniach od 29.10.2018 do 09.12.2018. Piotr Marusarz został zaproszony do otwarcia powyższej wystawy.

31.08.2018

Odsłonięcie tablic II edycji Alei Olimpijczyków. W roku bieżącym do Alei, która otwiera tablica Stanisława Marusarza dołączyli: Irena Szewińska, Grzegorz Lato, Adam Wysocki, Marian Kasprzyk, Wojciech Nowicki, ZygmunAnczok, Marek Twardowski, Jacek Wszoła i Jerzy Rybicki.

28.01.2018

Piotr Marusarz ufundował i wręczył osobiście nagrodę specjalna im. Stanisława Marusarza zwycięzcy konkursu o Puchar Świata w Zakopanem, którym został Anze Semenic ze Słowenii.

2.12.2017

Jan Marusarz, 14-letni prawnuk Stanisława Marusarza kontynuuje pasje sportów motocyklowych swojego pradziadka. Jano został nagrodzony przez Polski Związek Motorowy za zdobycie wicemistrzostwa Polski w konkurencji Trial. Uroczyste wręczenie nagród najlepszym zawodnikom w sportach motorowych odbyło się w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

4.06.2017

Z inicjatywy Wojciecha Fortuny w Szelmencie (Gmina Suwałki) otwarto Aleje Olimpijczyków. Aleje otwiera tablica Stanisława Marusarza, która ufundowała Gmina Suwałki. Uroczystego odsłonięcia dokonali wspólnie Piotr Marusarz i Wójt Gminy Suwałki Tadeusz Cholko.

Kazimierz Bafia
Kazimierz Bafia

 

6.03.2017

Kazimierz Bafia Wiceprezes Fundacji Stanisława Marusarza reprezentował Polskę jako sędzia na wszystkich konkursach skoków podczas ostatnich Mistrzostw Świata w Lahti.

 

 

 

25.02.2017

Mistrzostwa Świata Lahti 24-28 luty 1938. Pierwszy medal dla polskiego narciarstwa zdobywał Stanisław Marusarz. Wicemistrzostwo Świata i srebrny medal. Było to niesłychanie kontrowersyjne wydarzenie. Jeden z francuskich dzienników napisał: Polak Marusarz Mistrzem Swiata. Cały świat po zakończonym konkursie był przekonany, że zwycięzca został Stanisław Marusarz posiadający dwa najdłuższe skoki. Sędziowie po długich debatach późnym wieczorem ogłosili wyniki podając zwycięzca Asbjorna Ruud’a dając mu lepsze noty za styl. Nikt nie bił braw, gdy proszono Ruud’a na podium. Gdy Stanisław Marusarz odbierał srebrny medal rozległa się burza oklasków. Asbjorn Ruud w pięknym geście chciał oddać zloty medal Stanisławowi Marusarzowi, który go nie przyjął. Historia przetrwała długi czas. Oto w marcu 1964 r. przywal w Polsce Urho Kekkonen Prezydent Finlandii. Odwiedził Kraków i Zakopane. Ówczesne władze zwróciły się do Stanisława Marusarza z prośba o pokazanie polskich Tatr Panu Prezydentowi. Jedno z pytań Prezydenta brzmiało: Panie Stanisławie czy ma Pan żal o ten medal……..? Oczywiście miał i to do końca życia. Mówił o tym sam w filmie Jacka Mierosławskiego p.t „Trzy Skoki”. W październiku 2016 r. odwiedził muzeum i Fundacje Stanisława Marusarza Wojciech Fortuna Mistrz Olimpijski i Świata z Sapporo 1972. Wojtek zauważył, że w muzeum brakuje właśnie tego srebrnego medalu, który zaginął podczas wojny. Natychmiast powierzył wykonanie repliki na wzór własnego medalu. Otrzymałem go w tydzień później. Znalazł on swoje miejsce pomiędzy najważniejszymi medalami na wystawie na Wielkiej Krokwi.

31.12.2016

Mam nadzieję, że nowy rok 2017 będzie dla Fundacji bardziej przyjazny. Nie wyobrażam sobie by Giewont można było przenieść pod Kraków lub Poznań. Tak samo nie wierzę, że można gdzieś przenieść Stanisława Marusarza. Więc jeśli Giewont pozostanie na swoim miejscu to i Stanisław Marusarz pozostanie na Wielkiej Krokwi.

26.12.2016

O naszych kłopotach mówią 15 i 16 grudnia: TVN 24 i Tomasz Kalemba w Przeglądzie Sportowym i Eurosport Onet-sport. Jutro 27.12 będzie Leszek Błażyński w Przeglądzie Sportowym i w czasopiśmie Fakt. 28.12. Sport oraz informacja na Twitter’rze

12.12.2016

A jednak przeszkadza.

Świecący pustkami pawilon pod Wielką Krokwią o powierzchni 1600 m. Tam bar z piwem, biuro nieruchomości i sala wystawowa Fundacji Stanisława Marusarza. Wystawa przeszkadza Koordynatorowi do organizacji zawodów międzynarodowych Tatrzańskiego Związku Narciarskiego. Koordynator to zięć Prezesa TZN. Prezes TZN jest jednocześnie wiceprezesem Polskiego Związku Narciarskiego. Tak więc, PZN pragnie wyrzucić Stanisława Marusarza ze skoczni im. Stanisława Marusarza. Do tego przykłada rękę nowa dyrekcja Centralnego Ośrodka Sportu podnosząc Fundacji 7 – krotnie kwotę dzierżawy. (aktualny dyr. COS nigdy nie odwiedził pomieszczenia zajmowanego przez Fundację.)

Paradoks: teoretycznie przyświecają nam te same cele. Wszyscy podlegamy Ministrowi Sportu i Turystyki.

Zamiast działać wspólnie na rzecz sportu i skarbu Państwa, ograniczamy się do „podkładania sobie nóg.”

Fundator, St. Piotr Marusarz

15.11.2016

Nowym członkiem Fundacji został Kazimierz Bafia który objął stanowisko wiceprezesa Zarządu. Jest on sędzią międzynarodowym FIS w skokach narciarskich. Sześciokrotnym Mistrzem Polski w kombinacji norweskiej oraz trenerem skoków w klubie K.S Chochołów.

28.10.2016

Tradycyjne coroczne spotkanie z Zespołem Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza. Zaproszonymi gośćmi byli: Wojciech Fortuna – Mistrz Olimpijski w skokach i Józef Łuszczek – złoty i brązowy medalista Mistrzostw Świata w biegach narciarskich.

20.09.2016

Przejęliśmy opiekę nad Joanną Szwab KS „Chochołów” (dla przyjaciół Jenny). To jedyna polska zawodniczka, która stała na podium Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich, srebrna i brązowa medalistka Mistrzostw Polski. Trzykrotna reprezentantka Polski na Mistrzostwach Świata Juniorów.

15.09.2016

Nawiązaliśmy współpracę z Muzeum Narciarstwa klasycznego w PLANICY, które w swoim programie będzie prezentowało fotografie i informowało o dorobku sportowym Stanisława Marusarza – rekordzisty Świata z 1935 r.

10.09.2016

Fundacja składa serdeczne podziękowania Kasi Bachledzie za dotychczasową współpracę i życzy jej wszystkiego najlepszego w przygotowaniach do Mistrzostw Świata i kolejnych już 5-tych Igrzysk Olimpijskich.

1.05.2016

Dzięki pomocy Kancelarii Prawnej LSW wszystkie pamiątki po Stanisławie Marusarzu odnalazły przeznaczone im miejsce na wystawie w pawilonie na Wielkiej Krokwi.

1.10.2015

Zgodnie z założeniami całość dochodów z wystawy Olimpijczyków przekazano na rzecz Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem która, na wstępie za uzyskane środki zakupiła dresy treningowe dla nowych klas.

Plakat wystawy
Plakat wystawy

 

1.06.2015

Od 1 czerwca w pawilonie na Wielkiej Krokwi organizujemy „WYSTAWĘ OLIMPIJCZYKÓW SZKOŁY MISTRZOSTWA SPORTOWEGO”. Będzie można zobaczyć nagrody: Justyny Kowalczyk, Kamila Stocha, Luizy Złotkowskiej, Katarzyny Woźniak, Natalii Czerwonki, Konrada Niedźwiedzkiego, Jana Szymańskiego, Piotra Żyły, Jana Ziobro, Krystyny Pałki, Klemensa Murańki i Katarzyny Bachledy-Curuś. Wystawa potrwa do 24 września b.r.
Dochód z wystawy w całości przeznacza się na dalszy rozwój Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

 

 

 

16-18.01.2015

Katarzyna Bachleda-Curuś Prezes Zarządu Fundacji i Apoloniusz Tajner Prezes Polskiego Związku Narciarskiego dokonali uroczystego otwarcia Pucharu Świata w skokach na Wielkiej Krokwi w Zakopanem.

31.10.2014

Szkoła Mistrzostwa Sportowego oraz Fundacja im. Stanisława Marusarza obchodziły 25 rocznicę nadania Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza. Na wystawie w pawilonie na Wielkiej Krokwi pojawiły się najważniejsze nagrody Katarzyny Bachledy-Curuś w tym jej srebrny medal olimpijski z Soczi.

22.02.2014

Srebrny medal drużynowo i 6 miejsce w biegu na 1500 m to dorobek Katarzyny Bachledy-Curuś podczas Igrzysk Olimpijskich w Soczi.

19-22.02.2014

Andrzej Bachleda-Curuś i Piotr Marusarz komentowali konkurencje alpejskie podczas Igrzysk Olimpijskich w Soczi w studiu TVP.

18-19.01.2014

Podczas rozgrywanego w Zakopanem Pucharu Świata w skokach TVP przeprowadziła wywiad z Piotrem Marusarzem na temat wystawy oraz na temat Fundacji Stanisława Marusarza.

11-12.01.2014

Katarzyna Bachleda-Curuś zajęła 5 miejsce na dystansie 500 m na Mistrzostwach Europy w Norwegii.

26.12.2013

Do Fundacji dołącza Gauthier de Tessières francuski narciarz alpejski; dwukrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich, pięciokrotny uczestnik Mistrzostw Świata. Jest on aktualnym wicemistrzem Świata w Super Gigancie ze Schladming 2013 r. oraz drużynowym Mistrzem Świata z Garmisch Partenkirchen 2011 r.

6-8.12.2013

Katarzyna Bachleda-Curuś w Pucharze Świata w Berlinie zajęła 2 miejsce na 1500 m i 4 miejsce na 3000 m. Polki były drugie drużynowo i jest to ich aktualna pozycja w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

18.11.2013

Doskonale rozpoczęła starty w Pucharze Świata Katarzyna Bachleda-Curuś zajmując w Salt Lake City 7 miejsce na 3000 m i 6 miejsce na 1500 m

20.10.2013

Samsung Electronics oficjalny Światowy Partner Igrzysk Olimpijskich utworzył na Olimpiadę w Soczi zespół „Galaxy Team” w skład, którego wchodzi 80 sportowców z 20 państw. Polskich sportowców w zespole „Galaxy” reprezentuje między innymi Katarzyna Bachleda-Curuś Prezes Zarządu Fundacji Stanisława Marusarza.