Stanislaw Marusarz (ur. 18 czerwca 1913 r. w Zakopanem). Narciarstwo, a przedewszystkim skoki narciarskie uprawial na najwyzszym swiatowym poziomie przez ponad trzydziesci lat.
Dnia 22 lutego 1989r. Prezydium Rady Narodowej Miasta Zakopanego i Gminy Tatrzańskiej - “na wnioski Centralnego Ośrodka Sportu, oddział w Zakopanem – gestora obiektu, Związku Podhalan, Zarządu Tatrzańskiego Okręgowego Związku Narciarskiego, dziennikarzy, uczestników II Światowych Igrzysk Polonijnych, w 100 lecie Polskiego Narciarstwa, 50 – lecie zdobycia srebrnego medalu na Mistrzostwach Świata w 1938r. w Lahti przez nestora polskiego Narciarstwa Stanisława Marusarza, wzoru postaw patriotycznych i sportowych, postanowiło nadać skoczni Wielka Krokiew, imię Stanisława Marusarza.”
Tak wiec, od ponad dwudziestu czterech lat Stanisław Marusarz jest patronem Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Jego Osoba łączy nie tylko cechy światowej sławy sportowca, pięciokrotnego reprezentanta Polski na Igrzyskach Olimpijskich; 1932 w Lake Placid, 1936 w Garmisch-Partenkirchen, 1948 w St.Moritz, 1952 w Oslo, oraz 1956 w Cortinie gdzie otworzyl konkurs skokow, siedmiokrotnego uczestnika Mistrzostw Świata, Rekordzisty Świata w Planicy 1935 r. Wice-Mistrza Swiata z Lahti 1938 r. i wielokrotnego Mistrza Polski (22), a takze miedzynarodowego Mistrza Jugoslawi i Niemiec w skokach 1933r. Mistrza Czechoslowacji w skokach w 1934 i 1946 r. Mistrza Anglii w zjezdzie -Wengen 1935, Mistrza Anglii w biegach 1937 r.
To także patriota, obrońca polskości i żołnierz Podziemia.
W czasie wojny, skazany przez Niemcow na smierc Stanisław Marusarz był bohaterem najsłynniejszej i nieprawdopodobnie brawurowej ucieczki z hitlerowskiego więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie. (Wcześniej również ratował się ucieczka po tym, jak zostal ujety w okolicach Szczyrbskiego Plesa.) Te wielka ucieczkę opisał IPN na wystawie: “Monte, Kronika Terroru 1939 – 1989” Wspomina ja także Muzeum Historii Polski a jej opisy umieszczone sa w wielu książkach. Po wojnie Stanislaw Marusarz musiał sie przez jakis czas ukrywac - tym razem przed ówczesna polska władza... Był żołnierzem Armii Krajowej.
Byl zapalonym projektantem i konstruktorem wielu skoczni narciarskich. Uprawial na bardzo wysokim poziomie sporty motocyklowe startujac miedzy innymi w Miedzynarodowych Rajdach Tatrzanskich. Byl takze mysliwym.
Stanisław Marusarz został odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, dwukrotnie Medalem Wojska, Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945, Honorowa Odznaka Żołnierza Komendy Głównej AK, Zasłużonego Mistrza Sportu 1951.
Odszedł 29 października 1993 r. Spoczywa na Peksowym Brzyzku w Zakopanem. Za “wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za osiągniecia sportowe”, 14 lutego 2010 r. Pan Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Stanisława Marusarza, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Obowiązkiem naszym wobec przyszłych pokoleń jest przekazywanie historii, wzorów i godnych naśladowania postaw. Jesli pamięć po ludziach, nawet tych najwybitniejszych tak szybko przemija, a i tradycja narodowa slabnie...to w znacznej mierze jest to wynikiem braku wiedzy o przeszlosci, braku jej utrwalania i pielegnowania. Naszym zadaniem jest dbanie o zachowanie pamieci ludzi, ktorym, jako spoleczenstwo, wiele zawdzieczamy. Niech ich patriotyczna postawa bedzie wzorem dla nas i dla przyszlych pokolen.
Historia polskiego narciarstwa to przeciez także kawal historii Polski...
następna » |
---|